новозеландський білий

Новозеландська порода кролів виведена у 1910 р. в Каліфорнії і набула поширення як у США, так і в багатьох інших країнах.
У 1971 р. тварини були завезені в радгосп «Феодосій-ський» Кримської області, а у 1975-му — на кролеферму підсобного господарства Кримської обласної державної сільськогосподарської дослідної станції. Ця ферма — основний репродуктор кролів новозеландської породи. При виведенні останньої використані породи білий велетень і заячий кріль.
Більшого поширення набула біла різновидність новозеландських кролів — альбіносів. Розводять також червоних.
Новозеландських кролів за рубежем використовують для інтенсивної відгодівлі (виробництво м’яса бройлерів). За даними зарубіжних авторів, при інтенсивній відгодівлі новозеландські кролі у 2-місячному віці досягають 2 кг, а у 3-місячному — 3—3,1 кг живої маси. Забійний вихід становить 60 %.

Особливість кролів новозеландської породи — невелика довжина тіла (самці — 47,5 см, самки — 49,5), округлі боки, добре заповнені м’язами з плавним переходом до лопаток хребет і ребра. Будова тіла пропорційна. Задня части-’ на округла і широка, м’язи зовнішньої поверхні стегон добре розвинені. Спина широка, м’ясиста. Найбільша частина м’язової тканини міститься по обидва боки хребта. Лопатки масивні, ребра заокруглені. М’язи щільні по всьому тулубу (особливо на боках і попереку), без жирових відкладень. Жива маса — 4,5—5 кг.
Волосяний покрив білих новозеландських кролів сніжно-білий, підшерстя сріблясте. Очі червоні, кігті білі. Відхилення забарвлення волосяного покриву, очей і кігтів не допускаються.
Кролі новозеландської породи мають спокійний норов, задовільну оброслість лапок та їх ширину, вони добре пристосовані до утримання на сітчастій підлозі.

 

каліфорнійський

Кролі м'ясного напряму. Набула широкого розповсюдження в усіх регіонах України і налічує близько 8—10 тис. маточного поголів'я.

Виведена американським заводчиком Вестом. При створенні породи використані велика шиншила і російський горностай. Середня жива маса дорослого кроля — 4,3—4,5 кг. Молодняк при інтенсивному вирощуванні досягає 2 кг живої маси у віці 9—10 тижнів, а 3 кг — близько 16 тижнів.

За будовою тіла каліфорнійські кролі такі ж, як і новозеландські. Кінцівки у них короткі, тулуб широкий з короткою шиєю, очі червоні. Забарвлення волосяного покриву відповідає забарвленню російського горностаєвого кроля — пігментовані чорні вуха, ніс, кінцівки і хвіст.

Плодючість каліфорнійських кролів — 8—10 кроленят в окролі.

радянська шиншила

Порода м'ясо-шкуркового напряму, виведена в 1963 р. у звірорадгоспах "Анисовский" Саратовської і "Черепановский" Новосибірської областей та на кролівничій фермі Науково-дослідного інституту хутрового звірівництва і кролівництва методом вбирного схрещування порід шиншила, завезеної в 30-і роки, і білого велетня з наступним цілеспрямованим добором та підбором. Роботу проведено під керівництвом кандидата біологічних наук Н. С. Зусмана.

Кролі цієї породи придатні для розведення в усіх регіонах України. Чисельність їх становить близько 35—40 тис. маточного поголів'я.

Середня жива маса дорослих тварин становить 5 кг, довжина тіла — 62, обхват грудей — 37 см. Кролі мають густий м'який сріблясто-блакитного кольору волосяний покрив з хвилеподібними чорними тонкими смугами. Черево, нижня частина хвоста, внутрішній бік кінцівок — білі, з блакитним підшерстям; верхня частина хвоста — чорна з білим волосом. За кольором подібні до досить цінного звірка шиншила, хутро якого вперше оцінила королева Іспанії, виготовивши для себе шубу.

Кролі породи радянська шиншила мають міцну конституцію і добре розвинений кістяк. Спина рівна і широка, круп округлий. Груди добре розвинені. Голова середньої величини, трохи видовжена, з великими прямостоячими вухами, ноги міцні, низькі.

Самки плодючі (в окролі в середньому 8 кроленят), молочні й добре вигодовують молодняк. Молодняк має високі інтенсивність росту та м'ясні якості (забійна маса, вихід чистого м'яса, біохімічний склад м'яса тощо), перевершуючи за цими показниками зарубіжні спеціалізовані м'ясні породи — каліфорнійську та новозеландську

Сірий велетень

Сірий велетень

Порода Української селекції. Виведена в Полтавській області. Зареєстрована і затверджена в 1952 р.

Виведена методом схрещування місцевих кролів України з бельгійською породою фландр. Ця порода успадкувала від фландра більше 60% екстер'єру, крупність і твердість кістяка, довгий тулуб, близько 70 см в окремих екземплярів, великі вуха 15 см, довгі ноги, особливо задні.

Для цієї породи характерні: довгі вуха від 15 см, завжди прямі, у формі латинської букви V злегка заокруглені, невелике підгруддя у кролиць, пряма спина, округлий круп, висока плодючість і велика енергія росту.

Породі притаманна більша мінливість селекційних ознак при схрещуванні з іншими породами, що можна віднести як до переваг цієї породи так і недоліків.

Ця порода здатна конкурувати з спеціалізованими м'ясними породами, а в деяких аспектах перевищує їх як по енергії росту так і за ваговими показниками, при бройлерному вирощуванні.

Невибагливість до їжі, стійкість до хвороб, можливість вирощування цієї породи за будь-яких методів розведення: вільний, вольєрних, в штучних норах, ямно-вольєрних, в клітках і інших способах робить цю породу найбільш універсальної порівняно з іншими породами.

Недолік цієї породи в першу чергу це швидка втрата селекційних ознак при схрещуванні з іншими породами що на превеликий жаль за нинішньої ситуації в кролівництві повело за собою майже повне знищення породи. Відсутність племінних спеціалізованих господарств в кінці кінців зведуть нанівець праці людей, що створили цю породу і десятки років працювали над її вдосконаленням. Порода вимагає великої селекційної роботи з відновлення й закріплення кращих її якостей. Так як є однією з найкращих для вирощування в присадибних господарствах. А кращі представники цієї породи мають стати кістяком для створення нових ще більш ефективних і універсальних порід.

Параметри породи сірий велетень:

 • Середня вага тушки дорослого кролика 3.0-3.5 кг.
 • Забійний вага при гарній вгодованості 55-58%
 • Вага кроликів коливається в межах 4.2-6.0 кг. (деякі екземпляри 7 кг.)
 • Середня вага становить 4.9 кг.
 • Довжина тіла мінімум 58-61 см і більше
 • Обхват грудей 38 см

 

Оцінка класності:

 • Дорослі елітні тварини старше року повинні мати вагу не нижче 5.9 кг.
 • 1 клас 5.3 кг.
 • 2 клас 4.8 кг.

 

Елітний молодняк:

 • У віці 10 місяців 5.6 кг.
 • 1 клас 5.1 кг.
 • 2 клас 4.6 кг.

 

Кроленята 1 клас:

 • 60 днів - 1.5 кг.
 • 90 днів - 2.0 кг.
 • 120 днів - 2.6 кг.

 

Ці дані є даними простого вирощування у клітках. При більш прогресивних методах вирощування і бройлерному вигодовуванні зростання кроленят буде на 15 - 20% більше.

 

Новозеландський червоний

Новозеландський червоний

Порода виведена шляхом схрещування фламандського велетня і кролів породи бельгійський заєць.

Порода є типово м'ясною породою. Шкурка на кроликів цієї породи має яскраво виражений грубуватий рудувато-червоний, іноді рудий колір і не представляють великої цінності в хутряному відношенні.

Маючи велику енергії росту порода найбільш підходить для так званого бройлерного розведення.

Середня вага дорослої особини 4.5-5 кг.

Кроленята при бройлерному утриманні:

 • 60 днів 1.8-2.0 кг
 • 90 днів 2.9-3.0 кг

 

Метелик

Метелик

Ця порода кроликів виведена в Англії в 1887 р. Завдяки оригінальному забарвленню шкірки кролики відразу ж привернули до себе підвищену увагу і швидко розповсюдилися серед кролівників багатьох країн.

Основне забарвлення волосяного покриву кролів породи метелик біла з симетричним розташуванням чорних плям (так звана англійська пегость). При цьому останні знаходяться на спині (у вигляді ременя або змійки), боках, носі й щоках. Плями на мордочці (носі) і щоках нагадують за формою метелика, у якої розпростерті крила, що й послужило приводом для назви даної породи. У чорний колір також пофарбовані вуха, обідки навколо очей і верхня частина хвоста. Симетрична плямистість у вигляді ошатного, гарного малюнка надає шкірці вельми оригінальний вигляд, завдяки чому хутро цих кролів може бути використане в натуральному вигляді для виготовлення жіночого одягу, а також килимів, ковдр, покривал і т. д.

Кролики породи метелик, що розводили в СРСР, спочатку важили в середньому 3 кг. Тому вирішено було розпочати їх вдосконалення в напрямку збільшення живої маси і м'ясної продуктивності, а також кращої пристосованості до умов країни. Для цього вдавалися до їх схрещуванню (долиття крові) з кроликами порід білий велетень (в основному), фландр, шиншила і віденський голубий. Подальший відбір і підбір великих кроликів з характерною для породи забарвленням, добре пристосованих до наших умов, призвели до значного поліпшення їх живої маси. У результаті кролики породи метелик, що розводяться у нас, важать тепер в середньому 4 - 4,5 кг при довжині тулуба 54 - 56 см і обхваті грудей за лопатками 35 - 36 см. Кролики відрізняються міцною конституцією і гарною пристосованістю до умов нашої країни. Голова в типових для породи тварин середня, часто з невеликим подгрудком; спина видовжена, досить широка; круп округлий, широкий; кінцівки прямі, міцні, м'язисті. Волосяний покрив у кролів цієї породи еластичний, блискучий, добре зрівняний, середньої густини. Кролиці плідні (приносять за окрол в середньому 8 кроленят) і молочні, відрізняються добрими материнськими якостями.

 

Пухові кролики

Пухові кролики

Порода кролів створена в звірорадгоспах «Солнцевський» Курської області, «Бірюлінскій» Татарської АРСР, на колгоспних фермах Воронезької області та колгоспних і радгоспних фермах зони діяльності Кіровського госплемросадника кроликів. Затверджена в якості самостійної породи в 1957 р. При створенні породи вдавалися в основному до поглинального схрещування місцевих малопродуктивних пухових кроликів (так званих щіпанців) з ангорськими і подальшого розведення помісей бажаного типу "в собі". При цьому відбір і підбір їх був спрямований на зекріплення і подальше збільшення пухової продуктивності, живої маси, життєздатності та зміцнення конституції.

Існує два типи пухових кролів, що відрізняються між собою за живою масою і якістю пуху: Курської та Кіровської областей. Пухові кролики Курської області - це нащадки колись завезених з-за кордону ангорських кроликів. Їх жива маса коливається від 3 до 5 кг, довжина пуху - від 6 до 9 см; остистіть їх вовнового покриву незначна, пухова продуктивність - 360 - 420 г на рік. Отримано тварини, що відрізняються більш високою пухової продуктивністю і підвищеною живою масою. Пухові кролики Кіровської області перевершують тварин Курської області з пуховою продуктивності (в середньому до 1 кг пуху від кролиці з приплодом за рік), однак у їх шерстному покриві остьового волосся більше, ніж у покриві кроликів, що розводяться в Курській області.

Конституція у типових білих пухових кролів міцна; кістяк добре розвинутий; тулуб кулястий; голова округла, на відміну від ангорських кроликів переважно глибока, без підгрудка; спина округла, широка; кінцівки крепкі, прямі, мускулисті.

Кролики цієї породи мають вагу в середньому 4 кг при довжині тіла 54 см і обхваті грудей за лопатками 43 см. Плодючість кролиць 7 кроленят за окрол.

У волосяному покриві білих пухових кролів міститься до 92 - 96% білого пуху, решту становлять направляюче і остьове волосся. Завдяки такому високому співвідношенню пухового волосся пух коливається від 5 до 7 см (в окремих тварин - від 14 до 15 см), товщина його - від 12,4 до 13,5, а остьового волосся - від 40 до 45 мікрометрів. Пухові волокна за своєю звитістю, товщині і міцності на розрив не поступаються вовні мериносових овець. Однак на відміну від останньої вони значно гірше зрівняні по довжині (в наслідок постійної линьки і різної довжини ости і пуху). Річний збір пуху з кроликів цієї породи коливається від 300 до 500 г; від окремих тварин одержують його до 760 г, а від кращих кролиць з приплодом - більше 1 кг пуху в рік.